Environmental Best Practice Awards Winners 2016

BYWATERS CROWNED CHAMPION OF CHAMPIONS IN GREEN APPLE ENVIRONMENT AWARDS 2016

The International Green Apple Awards for Environmental Best Practice were presented in the House of Commons, Palace of Westminster, London on November 11 – and Bywaters won the top award as Champion of Champions 2016.

AUTOMOTIVE

NATIONAL GOLD WINNER: TUSKER

MGMW GREENEST CARS

NATIONAL GOLD WINNER: RENAULT ZOE
RUNNER-UP: AUDI A6

BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GREEN CHAMPION 2016:
NORTH MIDLAND CONSTRUCTION
(GREY TO GREEN)

BUILDING & CONSTRUCTION BIODIVERSITY/CONSERVATION

NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL

CARBON REDUCTION/CLIMATE CHANGE

NATIONAL GOLD WINNER: KIER INFRASTRUCTURE UK

COMMUNITY PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: KIER

HIGHWAYS

NATIONAL GOLD WINNER: HOCHTIEF UK

INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNER NORTH MIDLAND CONSTRUCTION

JOINT VENTURES

NATIONAL GOLD WINNER COSTAIN SKANSKA JOINT VENTURE
NATIONAL GOLD WINNER FLO (FERROVIAL AGROMAN LAING O’ROURKE JV)

REGENERATION

NATIONAL GOLD WINNER: CHEETHAM HILL CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL

RESIDENTIAL PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: O2i DESIGN
SILVER: DUBAI MUNICIPALITY – LED REPLACEMENT

SUSTAINABILITY

NATIONAL GOLD WINNER: COUCH PERRY WILKES

TRAINING & EDUCATION PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION NORTHERN

WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: BALFOUR BEATTY SKANSKA JV

WATER MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: ATC C610

EDUCATION & TRAINING

NATIONAL GOLD WINNER: CHISWICK PARK ENJOY-WORK (CONSERVATION)

EDUCATION & TRAINING ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: PETERBOROUGH ENVIRONMENT CITY TRUST

EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF BIRMINGHAM (GREEN TRAVEL)

EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (SUSTAINABILITY)

NATIONAL GOLD WINNER: CITY COLLEGE PETERBOROUGH

EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (WASTES MANAGEMENT)

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF LINCOLN

ENGINEERING & MANUFACTURE

NATIONALGOLD WINNER:
Z-TECH CONTROL SYSTEMS

FARMING & AGRICULTURE

NATIONAL GOLD WINNER: LAKES FREE-RANGE EGG COMPANY

FINANCE

NATIONAL GOLD WINNER: INVESTEC BANK

FOOD & DRINK

NATIONAL GOLD WINNERS: ARTIZIAN
and
COMPASS GROUP UK & IRELAND

LOCAL AUTHORITIES

NATIONAL GOLD WINNERS: NORTHAMPTONSHIRE COUNTY COUNCIL
and
WARWICKSHIRE COUNTY COUNCIL

NHS & HEALTH SECTOR

NATIONAL GREEN CHAMPION: PETERHOUSE
(NATIONAL ADVERTISING BENEVOLENT SOCIETY)

NATIONAL GOLD WINNER: NORTHAMPTON GENERAL HOSPITAL NHS TRUST

PARTNERSHIPS

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY

PRODUCTS & RECYCLED PRODUCTS

NATIONAL GOLD WINNERS: USED KITCHEN EXCHANGE
and
GSUK

PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GREEN CHAMPION: FREMLIN WALK SHOPPING CENTRE, MAIDSTONE
NATIONAL RUNNER UP: CBRE ATLANTIC VILLAGE, BIDEFORD

SHOPPING CENTRES CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: MIDDLETON GRANGE, HARTLEPOOL

COMMERCIAL CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: EPAM, LONDON

CONSERVATION & BIODIVERSITY

NATIONAL GOLD WINNER: ABM UK

ENERGY MANAGEMENT SHOPPING CENTRES

NATIONAL GOLD WINNER: WESTFIELD EUROPE

ENERGY MANAGEMENT COMMERCIAL

NATIONAL GOLD WINNER: JLL LONDON (DOWN WITH ENERGY)

ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: CENTRE COURT SHOPPING CENTRE, WIMBLEDON

GREEN TRAVEL

NATIONAL GOLD WINNER: EASTBOURNE ARNDALE CENTRE

INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNERS: DOLPHIN SHOPPING CENTRE & LEISURE, POOLE
& BROOKFIELD PROPERTY PARTNERS

LIGHTING EFFICIENCY SHOPPING CENTRES

NATIONAL GOLD WINNER: EXCHANGE ILFORD

LIGHTING EFFICIENCY

NATIONAL GOLD WINNER: AVIEMORE BIRCHWOOD PARK UNIT TRUST, WARRINGTON

SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: GOLDEN SQUARE, WARRINGTON

SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT

REGIONAL GOLD WINNER SOUTH: WHITE LION WALK, GUILDFORD

REGIONAL GOLD WINNER NORTH: WOOLSHOPS SHOPPING CENTRE, HALIFAX

REGIONAL GOLD WINNER NORTH: GALLERIES SHOPPING CENTRE, WASHINGTON

WASTES MANAGEMENT COMMERCIAL

NATIONAL GOLD WINNER: MITIE WASTE & ENVIRONMENTAL SERVICES

RETAIL & WHOLESALE

NATIONAL GOLD WINNER: IKEA DISTRIBUTION SERVICES

SCIENCE & TECHNOLOGY

NATIONAL GOLD WINNER: ANGUS FIRE

SERVICE INDUSTRIES

NATIONAL GOLD WINNERS: FLOORBRITE CLEANING & FACILITIES SERVICES
and
BYWATERS (CITYPOINT IN PARTNERSHIP)

TRANSPORT & DISTRIBUTION

NATIONAL GOLD WINNER: ADDISON LEE

TRAVEL & LEISURE

NATIONAL GOLD WINNER: HER MAJESTY’S REVENUE & CUSTOMS

UTILITIES

NATIONAL GREEN CHAMPION: SMARTESTENERGY

NATIONAL GOLD WINNER: BYWATERS (SOLAR INNOVATION)

CIWM WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GREEN CHAMPION: BYWATERS
(FRANCIS CRICK INSTITUTE; TUBELINES; BNP PARIBAS REAL ESTATE)

BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY

EDUCATION, TRAINING & RESEARCH

NATIONAL GOLD WINNER: BUCKINGHAMSHIRE NEW UNIVERSITY

ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: TATE BRITAIN

PAPER & PACKAGING

NATIONAL GOLD WINNER: DS SMITH PACKAGING

PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: HELIX PROPERTY ADVISORS

RETAIL

NATIONAL GOLD WINNER: NEW STAR ENVIRONMENTAL

SERVICE INDUSTRIES

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIROSERCO

SERVICE INDUSTRIES (INNOVATION)

NATIONAL GOLD WINNER: HIPPO (WASTE MANAGEMENT SYSTEMS)


SCOTLAND

SCOTLAND NATIONAL GREEN CHAMPION

PLAN BEE

BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION SCOTLAND

CLIMATE CHANGE/CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: ABERDEEN CITY COUNCIL

INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF ST ANDREWS

PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: THE THISTLES SHOPPING CENTRE

RETAIL

NATIONAL GOLD WINNER: DARCEYS (SCOTLAND)


WALES

WALES NATIONAL GREEN CHAMPION

LLANDILOES & DISTRICT CAR CLUB

BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: COSTAIN

PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: CBRE

ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER – UTILITIES: WELSH WATER CAPITAL DELIVERY ALLIANCE -SKANSKA/ARCADIS


IRELAND

IRELAND NATIONAL GREEN CHAMPION

ULSTER SUPPORTED EMPLOYMENT

NATIONAL GOLD WINNER: HENRY GROUP

INTERNATIONAL

EUROPE

EUROPE GREEN CHAMPION

GREEN CITY SOLUTIONS, GERMANY

EUROPE GOLD WINNER: IZDEMIR ENERJI ELEKTRIK URETIM A.S., TURKEY
EUROPE SILVER WINNER: ECOPAINT, PORTUGAL
EUROPE SILVER WINNER: ARUNA PR ADVISORY, BULGARIA
EUROPE BRONZE WINNER: CRISTIAN MIUTA, NETHERLANDS
EUROPE BRONZE WINNER: WINDCLOUD, GERMANY
EUROPE BRONZE WINNER: ARB REKLAM VE TANITIM, TURKEY


ASIA/MIDDLE EAST

MIDDLE EAST GREEN CHAMPION

GREEN ENERGY, EGYPT

GOLD WINNER: ECOi, GEORGIA
SILVER WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART SUSTAINABLE OASIS)
BRONZE WINNER: THE EGYPTIAN INVENTORS
BRONZE WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART FLEET TRACKING)
BRONZE WINNER: JORDAN ENVIRONMENT SOCIETY


AFRICA

AFRICA GREEN CHAMPION

BASECAMP EXPLORER

GOLD WINNER: ECO ZOOM
SILVER WINNER: ELI AFRICA
BRONZE WINNER: VICTORIOUS CRAFT GROUP





USA & CANADA

THE AMERICAS GREEN CHAMPION

CITY OF WEST MUNROE, USA

USA & CANADA GOLD WINNER

WEBER SHANDWICK, USA
SILVER WINNER: RUBICON GLOBAL, USA
BRONZE WINNER: LUNDIN MINING, CANADA
BRONZE WINNER: GAMBIT COMMUNICATIONS, USA



SOUTH AMERICA

SOUTH AMERICA GOLD WINNER

CRYSTAL LAGOONS, CHILE
SILVER WINNER: ALGAR INSTITUTE, BRAZIL



NEW ZEALAND

NEW ZEALAND GOLD WINNER

HANMER SPRINGS
SILVER WINNER: HEATBACK




FAR EAST

INDIA GREEN CHAMPION

GOVARDHAN ECO VILLAGE

INDIA GOLD WINNER: ITC (SAFE WATER)
INDIA GOLD WINNER: Dr. U SENTHILNATHAN
INDIA SILVER WINNER: ITC (CLEAN ENERGY)
INDIA BRONZE WINNER: SAMKIT JAIN
INDIA BRONZE WINNER: ITC (BIODIVERSITY)
INDIA BRONZE WINNER: TOSHIBA JSW POWERING
INDIA BRONZE WINNER: K. RAHEJA CORPORATION


JAPAN GOLD WINNER: TOSHIBA MEDICAL


KOREA GOLD WINNER: GANGDONG-GU
KOREA GOLD WINNER: SUNCHEON CITY
KOREA SILVER WINNER: ENERGY PEACE
KOREA SILVER WINNER: KOREA AIRPORTS CORPORATION
KOREA BRONZE WINNER: INCHEON INTERNATIONAL AIRPORT


MALAYSIA GOLD WINNER: JASMIN MC
MALAYSIA SILVER WINNER: HANG TUAH JAYA MUNICIPAL COUNCIL


SINGAPORE GOLD WINNER: NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE


SRI LANKA GOLD WINNER: ESWAREN BROTHERS
SRI LANKA SILVER WINNER: NATIONAL HOSPITAL OF SRI LANKA